Visbiežāk gudrības zobi ir pakļauti sekojošām slimībām:

  • Gudrības zoba kariesam;
  • Pulpītam;
  • Paradontītam.

Visbiežāk gudrības zobus skar kariess, jo tā cēlonis ir nepietiekama higiēna un zobu aplikuma esamība, bet gudrības zob i mutes dobumā ir izvietoti tādā veidā, ka piekļūt tiem, lai attīrītu no zobu aplikuma, ir praktiski neiespējami. Parasti caurums veidojas gudrības zoba grūti pieejamā vietā, tāpēc kvalitatīvi veikt plombēšanu vai sakņu ārstēšanu ir ļoti grūti. Dažreiz zobārsts uzreiz iesaka izraut zobu, ja nav iespējams veikt kvalitatīvu zoba ārstēšanu un plombēšanu.

Ja laicīgi nevērsties pie stomatologa ar gudrības zobu kariesa problēmu, tad var rasties sarežģījumi un izveidoties pilpīts vai paradontīts. Tā kā gudrības zobu sakņu sistēma ir ļoti sarežģīta, bieži vien zoba plombēšana vai nerva izraušana ir praktiski neiespējama. Šādā gadījumā viennozīmīgi būs nepieciešams izraut zobu. Tāpēc nevajag vieglprātīgi attiekties pret gudrības zobu kariesu un pie pirmām saslimšanas pazīmēm ir jāvēršas pie zobārsta.

Gudrības zobu ārstēšanas īpatnības

Galvenā gudrības zobu ārstēšanas īpatnība ir to īpašā atrašanās mutes dobumā. Ja gudrības zobs ir izvietots nepareizi, tad piekļūt tam ir praktiski neiespējami, kā arī neiespējami ir veikt pilnvērtīgu ārstēšanu. Tāpēc dažreiz nākas izraut gudrības zobus pat ar vieglu vai vidējo kariesa pakāpi – tas ir tādos gadījumos, kad jebkuru citu zobu varētu bez problēmām izārstēt un uzlikt plombi. Zobārsti brīdina: jo agrāk jūs versieties pie ārsta, jo lielā varbūtība ir gudrības zobu izglābt. Tāpēc pie mazākām kariesa pazīmē ir nekavējoties jāvēršas pie zobārsta.

Terapeitiskā un medikamentozā gudrības zobu ārstēšana

Ja gudrības zobs ir izvietots pareizi, pie tā var piekļūt, kā arī pacients laicīgi versās pie zobārsta pēc palīdzības, tad var veikt terapeitisko un medikamentozo ārstēšanu. Ja kariess skāra gudrības zobu, tad antibiotikas pašas par sevi nepalīdzēs, jo tās ir kā papildinošā terapija, kas tiek nozīmēta zoba depulpācijas gadījumā. Ja ārsts pieņēma lēmumu par nerva izraušanu, tad vēlāk var būt nepieciešama ārstēšana ar antibakteriālajiem preparātiem iekaisuma procesa izplatīšanās novēršanai.

Ja sāp gudrības zobs, tad tabletes šajā gadījumā maz varēs līdzēt. Zobārsts var rekomendēt pretsāpju līdzekļus kanālu plombēšanas sāpju novēršanai. Var arī lietot pretsāpju līdzekļus pirms zobārsta apmeklējuma, tikai jebkurā gadījumā nevajag to atlikt uz pārāk ilgu laiku. Jo gadījumā, ja notiks gudrības zoba iekaisums, tad sekas var būt diezgan nopietnas – līdz pat abscesa attīstībai un asins saindēšanās.

uz augšu

Sekas pēc gudrības zoba izraušanas

Tā kā gudrības zobi ir izvietoti visgrūtāk pieejamā vietā mutes dobuma, tad bieži vienīgā iespēja sāpošā zoba ārstēšanai ir tā izraušana. Par gudrības zobiem zobārsti šādus lēmumus pieņem daudz biežāk, nekā citu zobu ārstēšanā. Izskatīsim detalizētāk visu, kas ir saistīts ar gudrības zobu izraušanu.

Pazīmes gudrības zoba izraušanai:

  • Gudrības zobs ir izvietots nepareizi un šķeļas horizontāli vai zem leņķa, aizskarot citu zobu saknes;
  • Sejas neiralģijas rašanās gudrības zobam esot retenirovētam
  • Smaganas cistas veidošanās blakus gudrības zobam;
  • Daļēja gudrības zoba šķelšanās, kad pastāvīgi tiek traumēta smagana;
  • Gudrības zoba kariesa veidošanās, ja zobārstam nav iespējams piekļūt zobam tā ārstēšanai;
  • Gudrības zoba pulpīta vai paradontīta veidošanās;
  • Ja gudrības zobs ir ieaudzis ar saknēm augšžokļa dobumā;

Visos šajos gadījumos gudrības zoba izraušana ir vienīgais iespējamais ārstēšanas veids.

uz augšu

Gudrības zoba izraušanas procedūra

Gudrības zobu izrauj zem vietējās anestēzijas. Retenirovēta gudrības zoba gadījumā ārsts sākumā noņem gļotādu un periostu (kaula plēvi), tad to kaula daļu, kas ir izvietota virs gudrības zoba. Un tikai pēc tā tiek izrauts pats gudrības zobs. Īpaši sarežģitos gadījumos ārsts var likvidēt gudrības zobu pa daļām. Pēc gudrības zoba izraušanas periosta un gļotāda tiek atjaunota ar šuvju palīdzību. Zoba izraušanas vieta (alveola) tiek apstrādāta ar antiseptisku šķīdumu un tiek uzlikts tampons. Ja zoba izraušana tika veikta pareizi, tad alveolā izveidojas asins sarecējums, kas neļauj iekļūt brūcē dažādām infekcijām.

Sarežģījumi pēc gudrības zoba izraušanas

Pēc gudrības zoba izraušanas var rasties sekojoši sarežģījumi:

  • Sausa alveola, tas ir zoba izraušanas vietā nav izveidojies asins sarecējums, kas neļauj iekļūt brūcē dažādām baktērijām un infekcijām;
  • Pietūkums pēc gudrības zoba izraušanas. Pēc traumatiskās zoba izraušanas smagana pietūkst, taču pie pareizās kopšanas pietūkums pāriet;
  • Lūpu, mēles, zoda tirpšana ir siastīta ar nervu traumēšanu gudrības zoba izraušanas laikā;

Visos augstāk minētajos gadījumos ir nepieciešams vērsties pēc palīdzības pie stomatologa un nenodarboties ar pašārstēšanos.

uz augšu

Dzīšana pēc gudrības zoba izraušanas

Parasti, ja nebija sarežģījumu operācija gaitā, dzīšana pēc gudrības zoba izraušanas notiek ātri un viegli. Mutes dobumu ir nepieciešams skalot ar antiseptisku šķīdumu, taču nepārspīlējot, jo var noņemt asins sarecējumu no alveolas. Stipru sāpju gadījumā var lietot arī pretsāpju līdzekļus, parasti ārsts iesaka piemērotāko preparātu.

Pirmo diennakti pēc zoba izraušanas nav ieteicams lietot alkoholu, smēķēt, lietot aukstu, karstu vai pārāk asu pārtiku. Vēlams lietot šķidru un mīkstu ēdienu. Tāpat nevar nodarboties ar sportu. Ievērojot visas zobārsta rekomendācijas, jūs atvieglosiet dzīšanas procesu pēc gudrības zoba izraušanas.