Profesionāla zobu un mutes dobuma higiēna ir stomatoloģijas virziens, kurš radās apmēram 10 gadus atpakaļ. Agrāk par mutes dobuma higiēnu tika uzskatīta zobu tīrīšana no rīta un vakarā, taču zobārsti secināja, ka pacienti nespēj pienācīgi attīrīt emalju, rezultātā zoba kronis tiek bojāts.
Visplašāk izplatītākās zobu slimības, ar kurām var sastapties, ir kariess un zoba saknes un apkārtējo audu iekaisums jeb periodontīts. Iemesls, kāpēc rodas šīs slimības, ir virssmaganu un zemsmaganu zobakmeņi un aplikums. Patogēnās baktērijas, kuras atrodas mutes dobumā, izdala toksiskas vielas un skābes, kuras noārda zoba emalju un rada smaganu iekaisumu. Periodontīts izpaužas kā smaganu asiņošana, nepatīkama elpa, sāpes zobu tīrīšanas laikā, zobu diskolorīts un zobu kustēšanās un pārbīde. Taču ir iespēja pasargāt zobus no šīm kaitēm, apmeklējot zobu higiēnistu.
uz augšuProfesionālā zobu higiēna ir procedūra, kura tiek veikta zobu higiēnista kabinetā. Zobārsts noņems virssmaganu un zemsmaganu zobakmeni un aplikumu uz emaljas virsmas.
Zobu un mutes dobuma stāvokļa ietekme uz cilvēka organismu
Ir pierādīts, ka slikta zobu un mutes higiēna ir cēlonis vairākām slimībām, kuras ietekmē citus orgānus, īpaši sirds un asinsvadu slimības un elpošanas orgānu slimības. Daudzi mikroorganismi, kuri atrodas mutes dobumā nonāk gremošanas traktā, samazinot kuņģa sulas dezinficējošo īpašību un veicinot kuņģa slimības. Izraisot smaganu asiņošanu zobu tīrīšanas laikā, patogenas baktērijas var nonākt asinīs un izraisīt tādas slimības kā nieru iekaisumu jeb pielonefrītu. Īpaši par zobu veselību ir jārūpējas topošajām un jaunajām māmiņām.
Profesionālās zobu higiēnas procedūras norise un zobu higiēnisti
Profesionālās zobu higiēnas procedūras ilgums ir atkarīgs no pacienta zobu stāvokļa, pārsvarā tas aizņem no 30 minūtēm līdz vienai stundai, taču gadījumā, ja zobakmens ir pārāk liels, to ir iespējams noņemt tikai vairāku apmeklējumu laikā. Arī katram zobu higiēnistam, atkarībā no pieejas un izmantojamajiem līdzekļiem, procedūra var atšķirties. Pilna standarta procedūra tiek sadalīta vairākos etapos:
- Scaling – šajā etapā tiek noņemts smaganu aplikums un zobakmens, izmantojot ultraskaņas skēleri aparātu un rokas instrumentus.
- AirFlow – zobu higiēnists noņem zoba aplikumu ar sodas strūklas aparātu, kas attīra pigmentus, padarot kaulu gaišāku. Beigās tiek veikta arī zobu pulēšana izmantojot speciālas pastas un pulierus.
- Zobu diegošana – higiēnists ar speciālu zobu diegu, kuram ir virsēja fluora kārtiņa, attīra zobu starpas.
- Zobu pārklāšana ar fluora saturošo gēlu vai laku, kas veido kārtiņu ap zobu, pasargājot demineralizācijas
- Zobu higiēnists konsultē pacientu par pareizo zobu un mutes dobuma kopšanu, sniedz informāciju par tīrīšanas līdzekļiem, kurus vēlams izmantot, un izstāsta par pareizo uzturu, kuru būtu vēlams ievērot.
Pēc procedūras zobi kļūs baltāki, taču tā nav balināšana, tāpēc efekts var būt tikai uz 1 -2 toņiem gaišāks. Zoba higiēnistu ir vēlams apmeklēt reizi pusgadā, taču atkarībā no zobu stāvokļa ārsts var pieteikt vairākas vizītes.
uz augšu
Zobu higiēnistu ieteikumi zobu tīrīšanai mājas apstākļos
Zobu birste
Vislabāk izvēlēties zobu birsti, kurai ir neliela galviņa un mīkstās skropstiņas. Maza galviņa sniegs iespēju iztīrīt grūti aizsniedzamas vietas pie dzerokļiem. Ārsti neiesaka izmantot rupjas zobu birstes, jo tas var bojāt emalju un smaganas. Zobu birsti jāmaina reizi 3 mēnešos.
Zobu pasta
Lielu uzmanību jāpievērš zobu pastas izvēlei, jo tajā esošas vielas sniedz cietiem un mīkstiem mutes audiem papildus minerālvielas. Ēteriskās eļļas, kuras ir pievienotas zobu pastai, atsvaidzina elpu. Zobu pasta ir labs profilaktiskais līdzeklis pret kariesu, jo tas satur fluoru, kuru organisms var uzņemt tikai ar zobu pastām vai fluora tabletēm. Zobu pastās fluora koncentrāciju apzīmē ar PPM. Tiek uzskatīts, ka kvalitatīvai zobu pastai fluora rādītājam ir jābūt virs 1000 PPM.
Lielu uzmanību jāpievērš zobu pastas abrazivitātes rādītājam, kuru apzīmē RDA. Pastas ar zemu abrazivitāti (RDA 30-60) ir piemērota cilvēkiem ar jūtīgām smaganām un bērniem. Optimālas zobu pastas RDA ir no 60 līdz 100, taču ja ir vēlme padarīt zobus gaišākus, cilvēki iegādājas tā saucamās balinošās zobu pastas ar RDA virs 100. Šīm zobu pastām ir augsta abrazivitāte, tāpēc ilglaicīga lietošana var veicināt emaljas kairināšanu.
Zobu higiēnisti iesaka rūpīgi pārlasīt zobu pastas saturu un atteikties no precēm, kuras satur SLS, parabēnu, PEG, kuru bieži apzīmē ar cipariem 6;8;12;32 – ja skaitlis ir mazākas, tad šīs vielas piemaisījums zobu pastā ir mazāks. PEG atstāj toksisko iedarbību uz cilvēka organismu.
uz augšuMutes skalojamais līdzeklis
Mutes skalotais ne tikai palīdz atbrīvoties no nepatīkamas elpas, bet arī ir labs līdzeklis, lai cīnītos pret zobu aplikumu. Rūpīgi jāpārbauda, lai līdzeklis nesatur alkoholu un cukuru, kas palīdzētu savairoties patogēnām baktērijām.
Zobu diegs
Pirms zobu tīrīšanas ir jālieto zobu diegs, lai varētu atbrīvoties no pārtikas palikumiem un aplikuma starp zobiem. Vislabāk izēvelēties zobu diegu, kuram ir fluora kārtiņa.
Zobu tīrīšanas tehnika
Zobus ieteicams tīrīt vismaz divas reizes dienā: no rīta pirms ēšanas un vakarā pirms gulēšanas. Nav ieteicams tīrīt zobus uzreiz pēc maltītes, jo zobu emalja kļuva mīkstāka un to var viegli traumēt ar zobu birsti. Zobārsti iesaka pēc ēšanas muti skalot ar siltu ūdeni vai mutes skalošanas līdzekli.
Zobu tīrīšanas laiks ir no 2-5 minūtēm. Zobus jātīra no trim pusēm: vaigu, kožamās daļas un iekšpuses. Zobu birsti jātur 45 grādu leņķī pret smaganu līniju un ar maigām apļveida kustībām jāvirzz galviņu uz priekšu un atpakaļ, masējot arī smaganas. Zobu iekšpusi arī tīra ar apļveida kustībām, beigās veic vertikālās kustības no lejas uz augšu, kožamo pusi tīra viegli beržot. Ja, pārvelkot ar mēli pāri iztīrītiem zobiem, tie ir gludi, tad tīrīšana tika veikta kvalitatīvi. Jāatceras, ka mēli arī ir jāiztīra, veicot maigas kustības ar zobu birsti no meles saknītes uz galiņu.