Kopš seniem laikiem cilvēki pievērsa lielu uzmanību zobu un mutes dobuma higiēnai. Sniegbalti, veseli zobi un svaiga elpa ir viens no nosacījumiem, lai cilvēks sabiedrībā justos komfortabli un pārliecināti. Protams, apmeklēt zobu speciālistus bieži ir pārāk dārgi, tāpēc zobārsti un zobu higiēnisti iesaka katru dienu veikt kopjošo procedūru – zobu un mēles tīrīšanu ar zobu pastu un zobu birsti.

Bieži vien cilvēki nav pietiekami informēti par zobu pastas saturā esošām kaitīgām vielām un pērk tos produktus, kuri tiek reklamēti masu mēdijos. Ir jāatceras, ka katram cilvēkam ir sava individuāla mikroflora un kaulu sastāvs, tāpēc zobu pasta ir jāizvēlas pieskaņojoties katram organismam individuāli.

Zobu pastu iedalījums un to raksturojums

Reti kurš var lepoties ar ideālu smaidu un baltiem zobiem. Problēmas var būt daudz un dažādas, piemēram, uz zobiem var rasties aplikums, zobu kariess vai zobakmens, pārāk daudz vai pretēji – par maz fluora zobu emaljā, kalcija trūkums organismā, mutes cietie audi ir pārāk jūtīgi pret karstumu vai aukstumu un daudzas citas nepatīkamas lietas. Lai cīnītos pret visādām kaitēm, ir jālieto ārstniecisko zobu pastu. Zobu pasargāšanai ieteicams izmantot profilaktisko zobu pastu, bet, ja ir vēlme uzlabot zobu estētisko stāvokli, tos ir jātīra ar higiēnisko zobu pastu. Pirms iegādāties zobu pastu veikalā ir jākonsultējas ar savu zobārstu, lai viņš sniegtu visas norādes, kāds līdzeklis ir vispiemērotākais uz doto brīdi tieši Jums.

uz augšu

Higiēniskā zobu pasta

Atsvaidzinošā zobu pasta – sastāvā lielākoties ir ēteriskās augu eļļas. Šī zobu pasta ir domāta, lai atsvaidzinātu elpu pēc ēšanas. Zobu pastas sastāvā bieži ietilps fluors emaljas stiprināšanai. Mūsdienās atsvaidzinošām zobu pastām pieliek klāt profilaktiskas vielas, lai tā ne tikai padarītu elpu patīkamāku, bet arī nepieļautu kariesa un zobu aplikuma rašanos uz emaljas virsmas.

Balinošās zobu pastas – sastāvā ietilpst liels daudzums abrazīvo vielu, kuru indekss var sasniegt 200. Šādas zobu pastas var izmantot tikai cilvēki, kuriem ir cieti un veseli zobi. “Zobārsti brīdina, ka balinošās vielas, kuras tiek pievienotas zobu pastām, var noārdīt emalju, tāpēc higiēnisti iesaka izmantot balinošās zobu pastas ne biežāk kā 1-2 reizes nedēļā.”

Šī pasta notīrīs lieko aplikumu, padarot zobus uz toni gaišākus, taču nespēs sniegt tādu efektu, kā pēc profesionālās zobu balināšanas higiēnista kabinetā. Balinošās pastas sastāvā ietilpst tādas skābas vielas kā ūdeņraža peroksīds vai karbamīda peroksīdu. Lētās balinošās pastās tiek pievienots parasts krīts, jeb kalcija karbonāts, kurš ir ļoti ciets pēc savas būtības, tāpēc bojā zoba emalju. Ārsti iesaka neiegadāties zobu pastās kurām ir zems pH un sastāvā ir kalcija karbonāts.

uz augšu

Ārstnieciskās un profilaktiskās zobu pastas

Ģimenes profilaktiskās zobu pastas – zobu pastas, kuras var lietot visa ģimene, ieteicamas no 12 gadu vecuma. Šīs zobu pastas sastāvā ietilpst neliels daudzums fluora savienojumu un abrazīvo vielu, kuru daudzums nekaitē emaljai, tāpēc ir piemērots ikdienas lietošanai. Fluors nedrīkst pārsniegt 150 mg uz 100 gramiem pastas pieaugušiem un 50 mg uz 100 g pastas bērniem. Šīs pastas pasargā zobus no kariesa rašanās un smaganu iekaisumiem. Profilaktiskās zobu pastas var nesaturēt fluoru, tā vietā ražotājs var pievienot dabīgas minerālvielas, kuras nostiprina emalju. Ir jāpiemin, ka ir cilvēki, kuriem fluora saturošas zobu pastas nevar izmantot, tā vietā jālieto tīrīšanas līdzeklis, kas satur kalcija sāļus. Lai precizētu, kādam tipam attiecas zobi, ir jākonsultējas ar zobārstu.

Zobu pasta jūtīgiem zobiem – šī zobu pasta ir paredzēta cilvēkiem, kuriem rodas diskomforta sajūta uzturā lietojot siltu vai aukstu ēdienu. Tas notiek, jo zobu emalja kļūst plānāka un krasas temperatūras svārstības sajūt jūtīgā zobu daļa – dentīns. Zobu pastā ir samazināts daudzums abrazīvo vielu. Ir uzmanīgi jālasa zobu pastas sastāvu, īpašu uzmanību jāpievērš abrazīvo vielu indeksam, kuru apzīmē ar burtiem RDA. Jūtīgiem zobiem jāizvēlas zobu pastu, kur RDA nav lielāks par 75. Lai varētu saprast, kura zobu pasta ir piemērota jūtīgiem zobiem, ražotājs blakus nosaukumam uzrāda vārdu sensitive.

Antibakteriālās un antiseptiskas zobu pastas – jālieto tikai pēc ārsta norādījuma. Šīs zobu pastas zobārsts izraksta, ja rodas smaganu iekaisums, pēc operācijas profilakses nolūkos un citos gadījumos, kad tas ir nepieciešams. Šīs zobu pastas satur tādas antibakteriālas vielas kā triklozānu un hlorheksidīnu. Tās nav ieteicams lietot ilgāk par 2-4 nedēļām.

Dabīgās zobu pastas – zobu pastas, kuras ir gan ārstnieciskas, tās lieto, ja rodas iekaisums, gan profilaktiskās, jo satur daudz dabīgas vielas, kuras pasargā zoba emalju. Zobu pastas sastāvā ietilpst tikai ūdens, kalcija karbonāts, soda, glicerīns un augu ekstrakts. Tā nesatur sintētiskas vielas un ķīmiskas skābes.

uz augšu

Zobu pastas bērniem un zīdaiņiem

Ir paredzētas tikai bērniem līdz 12 gadu vecumam. Zobu pastām bieži tiek norādīts vecums : no 0 līdz 6 gadiem sauc par “kids” zobu pastām, bet no 6 līdz 12 par junior. Šīs zobu pastas pēc savas konsistences ir līdzīgas parastām, taču ar daudz zemāku abrazivitāti un skābumu. Tās var saturēt tādas balinošas vielas kā dikalcija fosfātu vai silīcija dioksīdu. Zobu pastas RDA nedrīkst būt lielākam par 50, pretējā gadījumā tiks bojāta bērna emalja. Ieteicams pirkt produktu, kurā fluora daudzums ir lielāks par 0,025%. Bērniem līdz 3 gadu vecumam zobārsti iesaka izmantot zobu pastas, kuras vispār nesatur fluoru.

Svītras uz zobu pastas tūbiņas

Šeit uzreiz jāpiebilst, ka šajā jautājumā cilvēki dalās divās frontēs:

 1. Uzskata, ka šī strīpiņa uz zobu pastas iepakojuma ir domāta fasēšanas robotam rūpnīcā. Tā norāda vietu, kur robotam tūbiņa ir jāapstrādā (jāsepresē, jāsagriež vai jāveic kāda cita manipulatīvā darbība), bet krāsa ir atkarīga tikai no kopējā iepakojuma dizaina (kāda krāsa ir pieejamāka uz konkrēto brīdi, tāda arī nokrāso).
 2. Uzskata, ka strīpiņai un tās krāsai ir ļoti svarīga loma, kas norāda uz zobu pastas sastāvu. Pārsvarā veikalos var iegadāties zobu pastas, kur tūbiņas apakšā ir līnijas  zaļā, zilā vai sarkanā krāsā. Taču ir arī melnā krāsa, kuru izmanto reti, jo tā satur spēcīgas abrazīvas vielas, kuras labi balina zobu, taču stipri noārda emalju.

Ja uz zobu pastas ir redzama zaļās krāsas strīpiņa, tas nozīmē, ka produkta sastāvā ir 100% dabīgas vielas. Līnija zilā krāsā nozīmē, ka dotais produkts satur 50% ķīmisko vielu un 50% dabīgu vielu. Tāda zobu pasta ir piemērota cilvēka mutes mikroflorai, tāpēc nenodara kaitējumu ne zobiem, ne labvēlīgajam baktērijām. Sarkana strīpa brīdina pircēju, ka dotais zobu tīrīšanas līdzeklis satur 80% ķīmisko vielu, kas ir bīstamas cilvēku organismam. Melnā krāsa nozīmē, ka zobu pastas sastāvā vispār nav dabisko vielu, tikai viena ķīmija. Šī zobu pasta ir ļoti bīstama, jo var izraisīt daudzas slimības, piemēram, paradontozi.

Kurai versijai pieturēties – katrs izvēlās pats.

uz augšu

Zobu pastas pēc ražotājiem

Elmex zobu pasta

Elmex zobu pastas tūbiņa

Elmex zobu pastas vēsture sākās jau 1962. gadā Šveicē, kad uzņēmums GABA Production GmbH uzsāka plašu zobu pastas ražošanu. Mūsdienās šis produkts ir sevi pierādījis visās Eiropas valstīs kā labs mutes dobuma profilakses līdzeklis.

Elmex zobu pastas sastāvā ietilpst aminofluorīdi, kuri stiprina zoba emalju un to mineralizē, aizsargā zobus pret kariesu un nodrošina emaljas remineralizāciju. Zobu pastas ražotājs piedāvā dažādus produkta veidus:

 1. Cilvēkiem ar paaugstinātu zobu jūtamību ir piemērota pasta Elmex sensitive;
 2. Cīņai pret kariesu un profilaktiskos nolūkos jālieto Elmex anticaries;
 3. Tiek pārdotas arī speciālas bērnu un jauniešu zobu pastas uz kurām ir norādīts vecums, lai varētu nopirkt piemēroto līdzekli, kas pasargās jaunus zobus.
 4. Elmex zobu pastas ražotāji piedāvā arī iespēju balināt zobus par 1-2 toņiem ar speciālo balinošo pastu Elmex Tehopuhdistus erikoishammastahna, kura kalpo arī par labu profilaktisko līdzekli pret kariesu.
uz augšu

R.O.C.S. zobu pasta

R.O.C.S. zobu pastas tūbiņa

Zobu pastas R.O.C.S. ir viena no populārākā produkcijām Eiropas tirgū, kuru veido DRC kompānijas labākajās un modernākajās Krievijas – Šveices laboratorijās. Zobu pasta tiek izgatavota uz dabisko vielu pamata, kas padara to fizioloģiski saderīgu ar cilvēka organismu dažādās vecuma grupās. R.O.C.S. zobu pastas tiek iedalītas 4 grupās:

 1. Baby (0-3 gadiem) ir piemērots maziem bērniem, kuriem tikko ir izšķēlies pirmais zobiņš. Viņš ir nekaitīgs bērna organismam, jo nesatur fluoru, sintētiskas krāsvielas un aromatizātorus, tāpēc zobu pasta norīšanas gadījumā nekaitēs bērna organismam;
 2. Kids (3-7 gadiem);
 3. Teens (8-18 gadiem);
 4. Adults (pieaugušajiem).

R.O.C.S. kids un teens zobu pastas sastāvā ietilps unikāls komplekss savienojums AMIFLUOR®, kurš satur aminoflouru Olafluor 500 ppm un augstu ksilīta koncrentrāciju, kas aizkavē baktēriju vairošanos mutes dobumā, padarot zobus pasargātus no kariesa veidošanās. Arī fluora un abrazīvo vielu daudzums zobu pastās ir pieskaņots vecuma optimumam robežām.

R.O.C.S. adults ir unikāla dabīga zobu pasta pieaugušiem, kuru veido MINERALIN® kompleksa komponentes – kalcija glicerofosfāts, bromelaīns, ksilīts un magnija hlorīds. Originālā zobu pastas sastāva netiek pievainots fluors un tā savienojumi, jo pēc emaljas nobriešanas, fluors vairs nespēj veicināt produktīvo kariesa profilaksi un tas vairāk uzkrājas organismā. Rezultātā cilvēkam var rasties veselības problēmas. Savukārt dabīgā fermenta – bromelaīna pievienošana dotajam produktam veicina aplikuma sašķelšanu dabīgā veidā, normalizē mutes dobuma mikrofloru, rezultātā notiek emaljas remineralizācija, jo zobs spēj uzņemt vairāk labvēlīgo elementu.

Visām zobu pastām ir liela garšu izvēle, padarot zobu tīrīšanas laiku par jautru un patīkamu nodarbi.

uz augšu

Zobu pasta Supersmile

Supersmile zobu pastas tūbiņa

Supersmile zobu pasta ir organizācijas “Amerikas Sabiedrība Zobu Estētikai” pamatlicēja Dr. Ervina Smaigela ražojums, kurš pirmo reizi tika izmēģināts astoņdesmito gadu beigās. Zobu pastas galvenais uzdevums ir padarīt cilvēku zobus gaišākus nebojājot emaljas sastāvu.

Nātrija hidrogēnkarbonāts, kas ietilpst pastas sastāvā, padara elpu svaigu un patīkamu. Sastāvā esošie kalcija, magnija un fosfāta savienojumi nostiprina zobu emalju un baro to ar mineralvielām. Zobu pasta, pateicoties fluorīdiem, ir piemērota cīņai ar kariesu, kuru ķīmiskās īpašības kavē patogēno baktēriju vairošanos. Pastas sastāvā ir mazāk abrazīvo vielu, pateicoties kam zobu emalja netiek tik stipri traumēta. Lietojot dažādas zobu birstes, abrazivitātes līmenis Supersmile zobu pastai sastādīja 62, Colgate Regular 68 un Crest zobu pastai 70. Supersmile zobu pasta nav piemērota lietošanai bērniem līdz 12 gadu vecumam.

uz augšu

Zobu pasta Meridol

Meridol zobu pastas tūbiņa

Meridol zobu pasta ir pasaulē pazīstamas mutes dobumu higiēnas kompānijas GABA International produkts. Vācijā ražotā zobu pasta ir piemērota cilvēkiem, kuriem ir smaganu iekaisums, jo tā veicina zobu un smaganu dabisko atjaunošanos. Sastavā ietilpst arī amīnfluorīds un alvas fluorīds, kuri kalpo kā profilaktiskais līdzeklis pret kariesu. Šīs vielas iznīcina aplikumu, līdz ar to samazina smaganu iekaisuma iespējas.

Eiropas klīniskie pētījumi pierādīja, ka Meridol zobu pastu ieteicams lietot, ja paradās tādas smaganu slimības kā stomatīts, gingivīts, paradontoze u.c.

Atsauksmes par Meridol zobu pastu:

Mans zobārsts tagad ir daudz vairāk apmierināts ar manu smaganu stāvokli pēc Meridol zobu pastas izmantošanas.

Eikalipta smarža ir ļoti patīkama.

uz augšu

Zobu pasta PresiDent

PresiDent zobu pastas tūbiņa

Visi PresiDent mutes higiēnas produkti tiek ražoti Milānā (Itālija) farmācijas rūpnīcā Betafarma. Visas PresiDent zobu pastas tiek pieskaitītas pie ārstnieciski-profilaktiskām, jo sastāvā esošās vielas ne tikai pasargā zobus, bet arī palīdz saslimšanas periodā. Tajās tiek izmantots ļoti daudz dabīgo vielu, tāpēc cilvēka organismam nevajadzētu rasties pretreakcijai dotajam produktam. Zobu pastas tiek sadalītas pēc:

 • vecuma grupas (bērniem un pieaugušiem);
 • slimības (pretkariesa, antibakteriāla, pretiekaisuma);
 • balinošās (PresiDent White);
 • jūtīgiem zobiem (PresiDent Sensitive);
 • pilnīgi dabīga (PresiDent Bio).

Ārstnieciskās zobu pastās ietilpst gan tādi dabīgie antioksidanti kā liepas ekstrakts, gan arī ķīmiskie savienojumi, piemēram, triklozāns.

uz augšu

Zobu pasta Sensodyne

Sensodyne zobu pastas tūbiņa

Produkts ir paredzēts pacientiem ar jūtīgiem zobiem. Zobu pasta ir unikāla ar savu spēju iedarboties uz jūtīgiem audiem jau pēc 60 sekundēm. Tajā ietilpst bioloģiskas vielas, kuras veido dabīgo šķērsli, neļaujot kairinātājiem tikt līdz zoba jūtīgajai daļai.

Sensodyne sortimentā ietilps zobu pasta ar aizsargājošo un atjaunojošo efektu, kurā tiek izmantots NovaMin komplekss. Pateicoties šim kompleksam savienojumam, kalcijs izspiežas caur emalju, bet fosfāts veido slāni uz dentīna virsmas. Sensodyne piedāva arī saudzīgu zobu balināšanu jūtīiem zobiem, kur abrazīvo vielu daudzums ir ļoti samazināts. Tiek piedavātas arī zobu pastas cilvēkiem, kuriem ir smaganu iekaisums vai kariess.

uz augšu

Zobu pasta Aronal

Aronal zobu pastas tūbiņa

Vācijas uzņēmums GABA International izveidoja ārstnieciski – profilaktisko zobu pastu Aronal, kura labvelīgi ietekmē smaganu veselību. Tā satur A vitamīnu, kas pasargā un stabilizē smaganas, padarot tās rezistentas pret iekaisumu. Zobu pastu ieteicams lietot paradontozes un gingivīta gadījumā.

Zobu pastā esošas vielas notīra aplikumu, kas rodas uz zobiem pēc ēdienreizēm, kā arī pasargā no kariesa veidošanās. Zobu pasta satur optimālo fluora daudzumu – 1000 ppm, tāpēc tā ir labvēlīgā reminealizācijai. Zobu pastu ieteicams lietot bērniem no 12 gadiem. Zobu pastā esošas ēteriskās vielas atsvaidzina mutes dobumu atstājot patīkamu piparmētru garšu.

uz augšu

Glister zobu pasta

Glister zobu pastas tūbiņa

Zobu pasta Glister ir pasaulslavenā kosmētikas izpaltītāja Amway ražojums. Tā ir profilaktiskā fluoru saturošā zobu pasta, kas aizsargā zobus no aplikuma un zobakmens, un novērš smagadu slimības un asiņošanu.

Atsauksmes par Glister zobu pastu

Pamēģinot šo zobu pastu, pēc pirmās reizes bija patīkami gludi zobi un pie tā ļot ātri pieradu.

Pēc zobu tīrīšanas var neskalot muti ar ūdeni, bet man jau pēc inerces prasās ūdens.

Es jau vairākus gadus tīru tikai ar šo zobu pastu, citas nepanesu…

Izlietojot mazo tūbiņu ar zobu pastu, paņēmu lielo, bet, kad sāku lietot lielo kaut kā šķita, ko zobi palikuši jutīgāki. Tāpēc nopirku sensitive zobu pastu no cita ražotāja.

uz augšu

Crest zobu pasta

Crest zobu pastas tūbiņa

Zobu pasta Crest ir ar balinošo efektu, kas noņem zobakmeni un atsvaidzina elpu, un profilaktiskās. Ražo amerikāņu uzņēmums Procter&Gamble jau kopš 1955.gada. Kopš tā laika Crest ieņem līderpozīcijas zobu kopšanas līdzekļu ražošanā ASV. Pie profilaktiskām pieder:

 • Clinical Sensitivity – jūtīgiem zobiem un jūtīguma rašanās novēršanai;
 • For Life 50+ – ņem vērā cilvēka vecuma izmaiņas mutes dobumā, aizsargā no kariesa, gingivīta, zobakmens un novērš emaljas novecošanos;
 • Clinical Gum Protection – efektīvi cīnās ar smaganu iekaisumu;
 • Gel Clean Mint – novērš zobu aplikuma rašanos, kariesa un gingivīta attīstīšanos;
 • Healthy Fresh – kopējā mutes dobuma veselības kopšanai ar patīkamu piparmētru garšu;
 • Whitening Fresh – divi vienā: atveseļošanas un zobu balinošs efekts, elpas atsvaidzināšana.

Baltinošo/balinošo Crest 3D White zobu pastu līnija:

 • Luxe Sensitivity Pampering Mint – samazina jūtīgumu un saudzīgi balina zobus;
 • Radiant Mint – pulē zobus un pasargā no kariesa, pēc ražotāja informācijas noņem 80% plankumu no emaljas divu nedēļu laikā;
 • Enamel Renewal – stiprina zobu emalju un noņem 90% plankumu nedēļas laikā;
 • Glamorous White Luxe – paaugstinātās efektivitātes balinošais līdzeklis, noņem 90% plankumu 5 dienu laikā;
 • Vivid Radiant Mint – tiek pozicionēta kā efektīva zobu balināšanas pasta ar emaljas saglabāšanas formulu;
 • Arctic Fresh – balinošs līdzeklis ir pastiprinātu “arktiskā” svaiguma efektu.

Crest Complete sērijas balinošās zobu pastas:

 • Scope Outlast – saudzīgs zobu balināšanas līdzeklis ar kvarcu (cerams, ka nav domātas kvarca smiltis), nodrošina ilgstoši svaigu elpu;
 • Pro-Health Whitening – pasta-gēls, kas samazina emaljas jūtīgumu, balina un padara zobus veselīgus;
 • Whitening + Cinnamon – zobu balināšanas līdzeklis, cīnās ar kariesu un zobakmeni, ar kanēļa garšu;
 • Anti Bac – kompleksā mutes dobuma kopšana ar antibakteriālu iedarbību;
 • Baking Soda & Peroxide Whitening – zobu dabīgā baltuma atjaunošana un aizsardzība pret zobakmeni.

Zobu pasta Crest tiek ražota arī bērnu variantā – Crest Kids Cavity Protection. Tā tiek piedāvātā ar dažādu multiplikācijas varoņu attēliem uz tūbiņām, kas palīdz vieglāk pieradināt bērnu pie regulāras zobu tīrīšanas.

Jautājiet padomu savam zobārstam pareizas zobu pastas izvēlei!