Kad spraucas ārā gudrības zobs, tad šis process sagādā ne mazums raižu ne tikai pacientam, bet arī zobārstam. Kapuce ir smagana, kas daļēji pārklāj zobu un veido smaganu kabatu virs gudrības zoba. Zem tās var sakrāties ēdiena paliekas, veidojot ideālu vidi priekš baktēriju veidošanās. Retos gadījumus zem kapuces var veidoties arī strutas.

Kas ir gudrības zoba „kapuce”

Par gudrības zoba kapuci sauc dobumu, kas veidojas starp smaganu un gudrības zobu. Šāda dobuma veidošanās ir bīstama, jo tas ir ideāls dažādu baktēriju inkubators, kas izsauc iekaisuma procesu. Ja kapuce tiek aizpildīta ar ēdienu un tajā sākas iekaisuma process, tad var veidoties smaganu un vaiga pietūkums, kā arī zobs sāk sāpēt. Dažreiz sāpes ir jūtamas pat ausī vai augšžokļa dobumā. Tāpēc gadījumā, ja jums ir izveidojusies kapuce, tad vērsieties pie zobārsta pēc palīdzības.

Gudrības zoba kapuces likvidēšana

Visefektīvākais ārstēšanas veids ir gudrības zoba kapuces likvidēšana. Tā ir diezgan vienkārša ķirurģiska procedūra, kas tiek veikta zem vietējās anestēzijas. Ārsts pēc anestēzijas ievadīšanas likvidē smaganu, kas pārklāj zobu, attīra dobumu no strutām un noskalo brūci ar antiseptisku šķīdumu. Vēlāk, ja iekaisuma process bija ļoti intensīvs, ārsts var nozīmēt arī antibiotikas. Ieteicams arī skalot mutes dobumu ar furacelīna vai kālija permanganāta („zilie graudiņi”) šķidumu.

Gudrības zoba ārstēšana

Bieži vien pacienti uzdod jautājumu par to, vai gudrības zobi vispār tiek ārstēti vai arī to izraušana ir vienīgā iespēja. Īstenībā tikai ārsts var pieņemt lēmumu  par gudrības zoba ārstēšana terapeitiski vai ķirurģiski – viss ir atkarīgs no zoba pieejamības un saslimstības pakāpes. Tā kā gudrības zobs praktiski ne ar ko, izņemot savu atrašanās vietu, neatšķiras no citiem zobiem, tad tas ir pakļauts tādām pašām saslimstībām kā un pārējie zobi.