Šobrīd veseli zobi un sniegbalts smaids ir kļuvuši par neatņemamu veiksmīga cilvēka atribūtu. Zobi ir nepieciešami ne tikai pārtikas sasmalcināsanai, bet tie ir arī kā cilvēka rotājums, protams, ja tie ir ir kopti un izskatās skaisti. Bet ir četri zobi, kuri sagādā cilvēkam visvairāk raižu – tie spraucas ārā paši pēdējie un ar lielām sāpem, kā arī bojājas tie vieni no pirmajiem – tie ir gudrības zobi.

Saturs:

Kas ir gudrības zobs?

Gudrības zobi ir trešie dzerokļi, kas zobu rindā ir paši pēdējie – astotie pēc skaita, kuri spraucas ārā vēlāk par citiem zobiem. Tieši dēļ tā tos arī sauc par gudrības zobiem, jo tiek pieņemts, ka cilvēks 16-17 gadu vecumā, kad arī sāk parādīties pirmais gudrības zobs, jau ir pietiekami gudrs.

Pavisam kopā cilvēkam var būt četri gudrības zobi – pa vienam katrā zobu rindas sākumā un beigās, augšžoklī un apakšžoklī.

Taču gudrības zobi parādās ne visiem cilvēkiem. Apmēram 8% tie pat neparādās. Tas netiek uzskatīts par pataloģiju, jo „astotnieki” jau sen zaudēja savu nozīmi – kost lielus citās pārtikas gabalus.

Gudrības zobu īpatnības

Gudrības zoba uzbūve ne ar ko neatšķiras no citiem pastāvīgajiem zobiem cilvēka mutē. Tā specifika ir citā:

  • Gudrības zobs spraucas ārā daudz vēlāk par citiem zobiem, apmēram 16-25 gadu vecumā;
  • Problēmas ar gudrības zobu sākas jau pie tā spraukšanās, jo tas notiek jau tad, kad pārējie zobu jau ieņēma savu vietu žoklī. Kā rezultātā gudrības zobam ir ne tikai jāizspraucas cauri smaganai, bet arī „jāizveido sev vieta” aizstumjot pārējos zobus. Līdz ar to arī parādās dažādas gudrības zobu slimības;
  • Gudrības zobi ir grūti ārstējami, jo tie ir izvietoti tā, ka piekļūt tiem ar stomatoloģisko instrumentu palīdzību ir ļoti sarežģiti. Tāpēc visbiežāk tos neārstē, bet gan rauj ārā.
uz augšu

Gudrības zoba „kalpošanas ilgums”

Neskatoties uz to, ka gudrības zobs spraucas ārā vēlāk par pārējiem, to kalpošanas laiks nav liels. Tas ir izskaidrojams ar to, ka tos kopt un tīrīt ir ļoti sarežģīti, jo tie aug mutes dobuma grūti pieejamā vietā. Ja pie tam gudrības zobs ir nepareizi izvietots – ar novirzi uz vaigu vai mēli – tad tā virsmu vispār nav iespējams pilnībā attīrīt no zobu aplikuma vai zobakmens. Tieši tāpēc tie ļoti ātri bojājas un sāk sāpēt.

Gadās, ka gudrības zobu ietekmē kariess vēl augšanas stadijā, īpaši ja augšana notika lēnām un sāpīgi (piemēram, lielākā daļa zoba bija zem smaganas – gudrības zoba “kapuces”, kur nav iespējams piekļūt, lai to notīrītu u.c.).

Taču reizēm gudrības zobs var kalpot arī visu cilvēka mūžu, nesagādājot nekādas raizes. Tam ir nepieciešams ievērot mutes dobuma higiēnu un rūpīgi tīrīt zobus, kā arī sistemātiski apmeklēt zobārstu profilakses apskatei un profesionālai zobu un smaganu tīrīšanai. Tas viss palīdzēs saglabāt jūsu gudrības zobu veselību pēc iespējas ilgāk.

uz augšu

Gudrības zoba nozīme

Daudzi uzdod sev jautājumu: priekš kam ir vajadzīgs gudrības zobs, ja tas tik grūti aug un ātri bojājas? Vai nav vieglāk to izraut jau sākuma augšanas stadijā un vairāk par to neuztraukies?

Stomatologiem vēl joprojām nav vienota viedokļa par gudrības zobu nozīmi. No vienas puses, ja dabā tie “astotnieki” ir paredzēti, tad nebūtu jāsteidzas tos izraut bez nepieciešamības, jo cilvēka organismā nav nekā liekā. Dažreiz pie gudrības zobiem tiek stiprināta arī protēze, ja pārējos zobus pacients dažādu apstākļu dēļ ir pazaudējis.

No citas puses gudrības zobi ir rundamentāli orgāni – tie zaudēja zaudēja savu pamata funkcionālo nozīmi. Cilvēks uzturā lieto daudz mīkstāku un termiski apstrādātu pārtiku, tāpēc vairs nav nepieciešamības košļāt cietos pārtikas gabalus. Arvien biežāk ir sastopami cilvēki, kuriem nav nekādu gudrības zobu augšanas pazīmju vai arī kuriem tie aug nekorekti. Ja rodas sarežģijumi ar gudrības zobu, tad tā izraušana ir labākais variants.